Sérvkötők, haskötők
Sérvkötő - hatékony segítség a sérv kezelésében
A sérv jellemzően akkor alakul ki, amikor valamelyik belső szerv kikerül abból az üregből, amiben normál esetben lennie kellene. Ez általában azzal magyarázható, hogy nyomás, terhelés hatására az izom elgyengül és megnyílik, közben pedig az adott szerv vagy szövet kilökődik a nyíláson vagy a gyenge pontokon keresztül. A sérvek kezelésének lehetőségei annak függvényében változnak, hogy pontosan hol alakulnak ki. A sérvkötő jó szolgálatot tehet ilyenkor, ugyanis megfelelő támaszt tud nyújtani az érintett területen.
Megfelelő tartás
A sérvkötők a speciális kialakításuknál fogva, megfelelő tartást biztosítanak. Ez azért fontos, mert a sérv tartalom nagy erővel tör ki a helyéről és annak visszatartásához nem elég egy rugalmas anyag. Ezért van az, hogy a sima haskötőkkel szemben, a hasi sérvkötők anyaga a hasra eső részen nem nyúlékony, nem rugalmas. Egy kicsit más jellegűek a lágyéksérv kezelésére szolgáló modellek, amik lényegében egy nyomókötést tartalmaznak. Ez esetben is fontos, hogy megfelelő alátámasztást adjanak, így ezek a típusok sem rugalmasak, a feszességük viszont állítható. A hatékonyság érdekében combközti szalaggal lehet rögzíteni ezeket.
Speciális anyag, forma
A sérvkötők többnyire vászon alapú anyagból készülnek, hogy a viseletük a lehetőségekhez képest, kényelmes legyen. Általában valamilyen speciális, rugalmas, mégis erőteljes tartást adó anyagot használnak az előállításukhoz, ami kompressziós hatással bír. A formájuk is változatos, a hasi sérvkötők között vannak, amik ívelt alsó résszel rendelkeznek, de az egyenes vonalvezetésre is van példa. A lágyéksérvre alkalmazható típusok lehetnek egy- illetve kétoldaliak is.