Mire figyeljünk vérnyomásmérő vásárlásnál?
Ha valaki vérnyomásmérőt szeretne vásárolni és akár az interneten, akár egy szaküzletben nézelődik, könnyen elveszhet a vérnyomásmérő rengetegében, hiszen végtelen számú funkciókkal, méretekkel, változatokkal, árakkal találkozhatunk. Szerencsére azonban, ha tisztában vagyunk, azzal hogy mit szeretnénk, milyen tényezők fontosak számunkra - például mandzsetta méret, csuklós vagy felkaros verzió- könnyebben tudunk dönteni.
Éppen ebben szeretnénk segíteni Önnek ezzel a cikkel, ahol összegyűjtöttük a különböző lehetőségeket.
Miért is fontos a vérnyomást ellenőrizni?
Sokan úgy vélekednek, ha nincs panaszuk, nem is szükséges mérni a vérnyomást. Azonban ez nem így van. Számtalan betegség melegágya a tartósan fennálló magas vérnyomás. Agyi történéseket (stroke, agyvérzés, agyérgörcs, vérrögképződés) szívproblémákat, veseelégtelenséget, illetve akár látásromlást, vakságot is okozhat. A magas vérnyomás utalhat akár a mellékvesében lévő apró jóindulatú daganatok jelenlétére is.
A fenti felsorolás azt gondolom egyértelmű választ ad arra a kérdésre, hogy fontos-e az otthoni vérnyomás kontrollálása.
Mindenki által könnyen elsajátítható a vérnyomás megmérése, hiszen a régi, hagyományos eszközöket felváltották a digitális vérnyomásmérők. Ezeknek a készülékeknek az előnye, hogy csak egy gombot kell megnyomni a bekapcsoláshoz és kikapcsoláshoz, a többit az eszköz végzi.
Egy kis magyarázat, hogy könnyebben megértsük a vérnyomásmérő működését
A digitális vérnyomásmérők az érfal mozgása által keltett rezgéseket érzékelik. A mérés végén három értéket jelez ki a készülék. A felső érték a szív összehúzódásakor (szisztolés), az alsó érték a szív elernyedésekor mért nyomás (diasztolés), a harmadik érték a pulzusszám (percenként szívverésszám).
Milyen funkciók közül válogathatunk
1. Hol mérjük a vérnyomást
Eladóként, ha megkeres minket egy Vásárló és vérnyomásmérőt szeretne vásárolni első kérdésünk, hogy milyen típusút szeretne? Aszerint, hogy mely testrészünkön szeretnénk vérnyomást mérni, megkülönböztetünk felkaros és csuklós vérnyomásmérőt.
Csuklós vérnyomásmérő:
Előnye: Kis helyen elfér. Vastag vagy lógó felkarral rendelkezők is meg tudják mérni a vérnyomást. Valamivel egyszerűbb a felhelyezése, mint a felkarosé.
Hátránya: Kevésbé hiteles adatot ad, mint a felkaros. Fiataloknak, sportolóknak vagy azoknak ajánljuk, akik a felkaros vérnyomásmérőt valamiért nem tudják használni. Nincs méretezve a mandzsetta.
Felkaros vérnyomásmérő:
Előnye: Általánosságban elmondható, hogy a felkaron mért vérnyomás adja a legmegbízhatóbb adatokat, így azt gondolom, hogy célszerű ilyen vérnyomásmérőt választani.
Számtalan egyéb funkcióval rendelkezik a könnyebb mérés érdekében.
Több mandzsetta méret létezik.
Hátránya: Nagyobb a készülék mérete.
2. Mandzsetta méretek
- „SS” csecsemő 12-18 cm
- „S” gyermek 17-22 cm
- „M” normál 22-32 cm
- „L” nagy 32-42 cm,
- „XL” extra nagy 42-52 cm
- Két méretfunkciós 22-42 cm
Felkaros vérnyomásmérő választása esetén lényeges, hogy megtaláljuk a számunkra tökéletes mandzsetta méretet. Éppen ezért lényeges, hogy lemérjük a karbőséget, a felkar legvastagabb pontjának körméretét. FONTOS, hogy a mandzsetta ne legyen se túl nagy, se túl kicsi, mert akkor nem méri meg a vérnyomásmérő a vérnyomásunkat.
Léteznek úgynevezett okos mandzsetták, melyek merevített falúak és az előnye, hogy könnyebben felhelyezhető és biztosan pontos méretet ad, bármilyen helyzetbe kerül a felkarra, ugyanis 360 fokos zónában mér a felkar körül. Ami még az előnye, hogy nem pumpálja túl a mandzsettát, így nem jár fájdalommal.
3. Dátum/idő beállítás
Már alap, hogy minden vérnyomásmérőnél be lehet állítani a dátumot, időt.
FONTOS, hogy be legyen állítva mind a két adat, mert csak így mér pontosan az eszköz, illetve így tudjuk visszanézni a korábban mért adatokat a memóriába. Létezik olyan vérnyomásmérő, ami a beállított időt eltárolja, így elem csere után nem kell újra beállítani. (Gmed KD 202)
3. Mérési adatokat visszanézése
Szinte minden vérnyomásmérő tudja azt a funkciót, hogy automatikusan eltárolja memóriájában az utolsó pár mérés adatait. Általában 60-100 körüli tárhelyes a memória.
4. Garancia
FONTOS nézni, hogy hány év garancia van egyes vérnyomásmérőkre. Az 1 év már alap, de megszokottak a 3, 5 év garanciások is.
5. Klinikailag validált
Olyan készüléket válasszunk, ami klinikailag validált. Ez azt jelenti, hogy mérésének pontosságát független hitelesítési eljárás keretében igazolják. Vagyis ezek a bevizsgált készülékek biztos, hogy a leghitelesebb méréseket adják. Ezt a tulajdonságot a termékleírásban minden esetben feltüntetjük.
6. Vérnyomásmérő ár
Nagyon széles skálán mozognak a vérnyomásmérő árak. Felkaros vérnyomásmérő esetében akciósan már akár 7.000 forinttól kaphatunk, megbízható, pontos, könnyen használható vérnyomásmérőket. Csuklós vérnyomásmérők esetében mi inkább a kicsit magasabb árkategóriás termékekre esküszünk, tapasztalatok alapján megbízhatóbb adatokat adnak.
7. Kijelző mérete
Kijelző mérete sem utolsó szempont. Léteznek kisebb készülékek, melynek a kis méret a kijelző nagyságának a rovására mehet, de van olyan is, ami különösen nagy kijelzővel rendelkezik. Ezt a tulajdonságát is érdemes megnézni vásárlásnál.
8. Színes kijelzés
Mind csuklós, mind felkaros vérnyomásmérőkből kaphatók olyanok, melyek színnel is jelzik, hogy a vérnyomás a jó, a megfelelő, de odafigyelést igénylő vagy a magas kategóriába esik. Előnyös lehet például a gyengén látók esetében, ugyanis nem kell pontosan látni a számokat, elég, ha a vérnyomásmérő színeit figyelik.
9. Elem/adapter használat
Legtöbb esetben 3 vagy 4 darab AA vagy AAA elemmel működnek a készülékek. Amennyiben nem elemmel szeretnénk használni a vérnyomásmérőt, hanem árammal, akkor vásárolhatunk hozzá adaptert. Azonban nem minden készüléknek van adapter kimenete.
FONTOS, ha adapterrel használja a készüléket, vegye ki az elemeket!
10. Beszélő vérnyomásmérő
Léteznek beszélő vérnyomásmérők, gondolva a rosszul látókra. Több nyelv beállítható, közte a magyar.
11. Szabálytalan szívverési funkciót
Egyes vérnyomásmérő a szabálytalan szívverési funkciót is képes kijelezni. A szabálytalan szívverések befolyásolhatják a mérés eredményeit. A szabálytalan szívverési algoritmus automatikusan meghatározza, hogy a mérés használható-e, vagy meg kell ismételni. Ha a mérési eredményeket szabálytalan szívverések befolyásolják, de az eredmény érvényes, az eredmény a szabálytalan szívverési szimbólummal együtt jelenik meg.
12. Mérés közbeni elmozdulás jelzése
Léteznek olyan vérnyomásmérők, amelyeknél felvillan, a bemozdulást jelző ikon, ami akkor jelenik meg a kijelzőn, ha Ön mérés közben mozgatja a karját vagy kezét, és ezáltal érzékelhető nyomásváltozás keletkezik a mandzsettában.
13. Automatikus kikapcsolás
Ezek az új készülékek mindegyike 1 perc után automatikusan kikapcsol, ha már nem használjuk.
14. Felpumpálás közben mér
Egy innovációs újdonság, hogy a készülék felpumpálás közben mér. Ez azért lehet jó, mert nem tart olyan sokáig a szorító érzés, hiszen ahogy felpumpálta, azonnal le is engedi.
15. Több felhasználó mérési lehetőség
Ez a funkció akkor praktikus, ha a családban például ketten használják a készüléket és a memória tárhely funkciót is figyelik, hiszen így mindig megtalálható pontosan mindenkinek a korábbi mérési előzménye.
16. Helyes mandzsettafelhelyezés kijelzése
Ha a mandzsetta túl lazán van felhelyezve, az megbízhatatlan mérési eredményhez vezethet. Éppen ezért egyes eszközök rendelkeznek olyan funkcióval, amely kijelez egy szimbólumot, ha nincs megfelelően feltéve a mandzsetta.
Mint minden termékeknél manapság vérnyomásmérőknél is számtalan választási lehetőség van. A fenti funkciók közül érdemes átgondolni melyik az, amit kihasználunk és praktikus lehet a mindennapokban. Remélem kicsit tudtunk segíteni abban, hogy milyen vérnyomásmérőt is válasszon.Ha további kérdése lenne a témával kapcsolatban keressen minket bátran a kapcsolatok menüpontban.